Прескочи към основното съдържание на страницата Прескочи до контекстното меню

НЧ „ИЗГРЕВ-1926 г.“ - с. Бели Осъм

ИЗГРЕВ-1926 г.“ - с. БЕЛИ ОСЪМ:

Председател: Райна Хаджийска
Секретар: Донка Банковска
e-mail: izgew_bo@abv.bg

НЧ ”Изгрев” е създадено в с. Бели Осъм през 1926 год. от будни и родолюбиви младежи, които поставят началото на културно просветна и театрална дейност. С голям ентусиазъм се организират беседи, сказки, поставят се пиеси и се набавят първите книги. Читалището е узаконено с името „Изгрев”, утвърдено е ръководство, което изработва устав и утвърждава печат. С изменение в закона за Народните читалища от 2010 г . читалището се именува НЧ „Изгрев 1926 г.“ -  с. Бели Осъм.

През 1933 год. започва строежа на нова читалищна сграда с дарения и личен труд от населението на селото и парични средства отпуснати от тогавашното Министерство на народното просветление. Строежа е завършен през 1940 год., което предполага развитието на още по масова дейност.

С нови дарения, поставяне на пиеси, просветна и образователна дейност се събират пари и се купува първия в околията кинопрожекционен апарат „Филипс”, който сме запазили и съхранили и до днес.

Сформирана е първата читалищна духова музика /към 60-те години са вече три/, танцов състав и женски народен хор който по-късно прераства във смесен народен хор. Самодейните състави са носители на много награди и отличия от тогавашните прегледи на художествената самодейност.

През 1987 год. е създадена женска вокална група „Планински звуци” наследила певческите традиции на народния хор. Вече 33 год. под неизменното ръководство на Валентин Манджуков  групата  се изявява не само на местно ниво, но и на национално и международно. Печелила е награди от Международен фолклорен събор, гр. Царево и фестивала „Пауталия” - гр. Кюстендил,  от Тракийския събор - гр. Стара Загора, златен плакет от Балкан фолк фест 2019 год. гр. Варна   и  много други. Групата е асоцииран член на Европейската асоциация на фолклорните състави, която е  под егидата на Юнеско.

Дълги години към читалището работи състав буфосинхронисти и театрален състав. Сега имаме  сатирична група и група за народни обичаи и традиции, като най-значимото събитие което тези групи реализират са обичаят „Ялова сватба”, с  който участвахме в научна конференция за материалното и нематериално културно наследство в Община Троян като потенциал за развитие на общността и обичаят „Балканджийска сватба” - по скоро възпроизвеждане на сватба от средата на миналия век.

От няколко години се утвърди и летния празник Петровден.

Не мога да пропусна да спомена и участието на самодейците от Бели Осъм в празника на сливата. Към подготовката подхождаме много сериозно, винаги добавяме по нещо ново и интересно, но особено се гордеем че нашата вокална група открива празника с изпълнение на химна „Живата история”.

Безспорно като интересен факт за НЧ „Изгрев 1926 г.“ - с. Бели Осъм е заснетия през 2009 год. и излъчен по Българска национална телевизия едночасов филм за обичая „Ялова сватба.                                      

Последна промяна: 10:38, 24 Юли 2024
Разглеждания: 931

Бъдете информирани

Абонирайте се за нашия бюлетин!

Получавайте първи всички актуални новини, събития, обяви и съобщения от Община Троян.

Последвайте ни във Facebook