Как Природонаучният музей в с. Черни Осъм стана част от Европейската мрежа на музеите, a буковите гори на Троянския Балкан - Световно природно наследство на ЮНЕСКО
Природонаучният музей в Черни Осъм вече близо 50 години успешно представя природата на Стара планина. От юли 2017 година буковите гори на Троянския Балкан са включени в престижния Списък на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО, като част от "Старите и първични букови гори на Европа". Това е повод за гордост, но и предизвикателство пред екипа на музея за пълноценното и висококачествено представяне на темата пред посетителите. Природонаучният музей, в регионален аспект, е най-важната образователна и културна институция за популяризиране на природното наследство на Стара планина и вековните букови гори, като част от него.
През последните три години музеят развива важни партньорства с други музеи, научни и неправителствени организации, включително и развитие на сътрудничеството с международни организации като: Европейска мрежа на музеите; Европейска зелена седмица; Нов Европейски Бухаус и др.
Природонаучният музей има богата културна програма с множество събития всеки месец от годината. Част от събитията са: гостуващи изложби от страната; отбелязване на международни и национални празници, свързани с природата и нейните обитатели; астрономически наблюдения. В допълнение, музеят предлага разнообразни образователни дейности и работилници за деца от региона и страната, като тематиката на всяка една е различна, спрямо месеца. Предстоящите културни събития са: 22 Април- Ден на Земята; 25-27 Април - Занятия от РИМ, Русе; 29-30 Април - Астрономически уикенд; 18 Май - Международен ден на музеите; 07-09 Юли - Лято в люлката на природата; 31 Юли - Международен ден на рейнджъра; 29 Август - Европейска нощ на прилепите; 14-15 Октомври - Космически уикенд с гост-лектори; 02 Декември - На гости в Черни Осъм.
Целта, която екипът си е поставил, е да се обнови музеят, както по отношение на експозициите и начините на представяне, така и на сградния фонд, мотивацията и капацитета на служителите и значимостта на поставените образователни и научни цели.
Училищата са естествен и важен партньор в музейните дейности. До момента музеят работи системно основно с местните училища от град Троян, от с. Черни Осъм, с. Орешак, с. Борима. Въвеждането на нови технологии и методи за привличане на младежка публика е важен фактор за развитието на музея.
Природонаучният музей предлага и нови услуги, като: велосипеди под наем; образователни програми за деца и възрастни; посещения с водач сред природата. Тези услуги не само привличат посетители, но и допринасят за развитието на устойчив туризъм в региона.
В изпълнение на тези цели, предвид скромния бюджет, с усилията на собствения си екип, музеят търси и намира допълнителни финансови източници. За последната година са одобрени 4 проекта с външно финансиране.
Екипът на Природонаучен музей – Черни Осъм работи за развитие на съвременен музей по най-новата дефиниция на Международния съвет на музеите – да е достъпен и приобщаващ, да насърчава разнообразието и устойчивостта, като предлага разнообразни преживявания за обучение, развлечение, размисъл и споделяне на знания. А в началото на м. април дойде добрата новина, че Мрежата на европейските музейни организации (NEMO) избира Природонаучен музей – с. Черни Осъм за един от петте европейски музеи, които да получат безплатно членство в организацията за 2023 г.
Очаква се, чрез осъществяване на поставените цели и проекти, постигайки по-високо ниво, музеят да достига и до нова, по-широка аудитория, готова да съпреживее контакта с богатото природно наследство, представено по иновативен, интерактивен, вдъхновяващ и привлекателен начин.