Експерти от Община Троян бяха българските представители на среща на мрежата B40, провела се в гръцката столица в началото на ноември
Експерти от общинската администрация бяха част от среща на мрежата B40, в Атина. От 1 до 3 ноември, с домакинството на гръцката столица, експерти в сферите на екология, туризъм, култура и строителство обменяха идеи и опит със свои колеги от общините-членки на B40. Те бяха и единствените представители на страната ни на международната среща.
Припомняме, че по инициатива на кмета на Истанбул - г-н Екрем Имамоглу, през 2021 година беше създадена Мрежата на балканските градове В40. Целта на организацията е да създаде условия за обмяна на опит, добри практики, а при нужда и за взаимопомощ между градовете. Всеки град е равноправен член в организацията, без значение на каква площ се простира и какъв е броят на жителите му.
Тереза Георгиева бе част от работната група „Местна демокрация и миграция“, Полина Павлова участва в работните срещи на тема „Умни градове и дигитална трансформация“, Пламена Найденова работи с екипите на тема „Икономическо и културно сътрудничество“, а Соня Недялкова – по темата „Климатични действия“.
След връщането си в Троян, експертите споделиха впечатленията си от проведените срещи, като откроиха някои ярки добри примери. Тереза Георгиева сподели за т.нар. „солидарен мол“ в гръцката столица. На първия етаж на двуетажна сграда са обособени помещения, в които има дарени както употребявани, така и нови: книги, канцеларски материали; дрехи; обувки; дълготрайни хранителни продукти. Нуждаещите се, хората в затруднено положение, може да посещават това място и безплатно да получават необходимите им стоки. Услугата предлага безплатни консултации с юристи, психолог и логопед. Обособена е част, в която веднъж в месеца, уязвими лица и мигранти, може да ползват безплатно услугите на фризьор. Предоставяна е възможност за ползване и на пералня.
В рамките на работна група, в която участва Пламена Найденова, са обсъждани различни идеи, практики и възможности за организиране на Коледни базари и събития в празничния зимен период. Както и предложения за стъпки за подобряване начина на живот в Балканските страни.
В сферата на екологията, Соня Недялкова разказа за споделения опит и важността от действия на общините в посока озеленяване и намаляване на температурите, чрез растителност по покривите на сградите. Цялата работна група е поставила и табела на едно дърво (припомняме, че Община Троян реализира сходна инициатива през 2020 г., с табелите „Аз съм твоето ново дърво в квартала“, но за съжаление голяма част от поставените двуезични табели бяха унищожени). Гръцкият опит е съсредоточен предимно с поставяне на табели около образователни институции, с цел информираност на най-малките и запознаването им с различните видове.
Инж. Полина Павлова бе част от работна група, в рамките на която е обсъждана идеята за създаване на Open Data Platform, в която всеки град-член на организацията да представи своята община и потенциала, който има. Обмисляна е идеята за създаване на т.нар. „хекатон“, в който да се съберат хора от различна сфера на познания и компетенции и да обсъждат наболели теми. Дискутирана е и възможността за събиране на база данни с възможни ресурси, които една община-член на B40 би могла да задели и изпрати като помощ при извънредна ситуация, бедствие или аварии.
Щафетата с предстоящи разговори по темите „Използване на трансформиращата сила на младостта“ поемат двама троянски младежи, избрани след конкурс-есе, които ще представят града ни на последваща среща на младежите. Румен Радулов и Елена Семкова ще пътуват за срещата, която ще се състои отново в Атина, в периода 20-22.11.2023 г.