Белиш
Кмет: Мирчо Мирчев
06960/ 322
GSM: 0885/ 880 449
belish@troyan.bg
Обща информация:
Китното село Белиш се намира едва на 3,5 км. от Троян. Според последните данни в него постоянно живеят 106 човека. Състои се от 4 махали – Селището, Нова махала, Ангелска и Маргатина.
Мястото е изключително живописно, екологично чисто, с прекрасен изглед към Балкана и разнообразна флора и фауна. Вилите в околността предлагат на посетителите си планинска прохлада през лятото и уютна топлина през зимата.
В селото функционират няколко дървообработващи цеха и няколко големи кравеферми.
Празникът на селото се отбелязва през последната събота на м. май в най-високо намиращата се махала „Маргатина“. Легенда разказва, че махалата носи името си от две хайдутки – Марга и Тина, които са били членове на въоръжената съпротива срещу османците.
В районът на с. Белиш са открити дарове от тракийско могилно погребение, датирано от XVIII – XVII в. пр.н.е., които се съхраняват в Националния исторически музей.
Сегашното село може да проследи историята си около 400 години назад във времето. В една от махалите, наричана тогава „Ковашка“, а сега „Нова“ са били изработени част от оръжията за априлското въстание, но за съжаление воденицата, където Левски е крил оръжията си е разрушена и само воденичните камъни говорят за местонахождението й.
В селото има два храма:
Църквата „Св. Дух“ е изградена на мястото на по-стари черковни постройки от 1939 година. Първоначалният строеж на Никола Влайков от Габровско се срутва и сегашната църква е втората на това място. Материалът е тухли, а не камъни и е възкресен средновековният еднокорабен план с полусферичен свод. Иконите са рисувани от К. Йорданов през 1968 година и за техни модели са послужили образите в катедралата “Св. Александър Невски” – София. През 2010 г. е издигната малка камбанария на покрива на храма и са монтирани две нови камбани.
На 19 октомври 2014 година Негово високопреосвещенство Ловчанският владика Гавриил освещава параклиса „Рождество Богородично”, който е построен с дарения на местни бизнесмени. Двете големи икони и външните надписи са дело на троянския художник Стефан Мичев.
Именити личности:
- Христо Радевски (1903 – 1996) – български поет, публицист, мемоарист
- проф. д-р и.н. Минко Минков (1928 – 2005) – български икономист, социолог и демограф