VI. Декларация по чл. 54 от ЗМДТ за притежавано превозно средство
1. Кой и кога подава декларация ?
- Размерът на данъка се определя от служител на общинската администрация въз основа на данни от регистъра на пътните превозни средства, поддържан от Министерството на вътрешните работи.
- Декларация се подава в следните случаи:
- пътното превозно средство е придобито по наследство. При придобиване на превозно средство по наследство декларацията се подава в шестмесечен срок;
- пътното превозно средство е собственост на повече от едно лице;
- собственикът/собствениците на пътното превозно средство няма/нямат постоянен адрес, съответно седалище на територията на страната;
- са налице основания за предявяване право на освобождаване от данък;
- са налице основания за ползване на данъчни облекчения.
2. Необходими документи :
- Документ за придобиване/договор, фактура, превод на документите на български език от лицензиран преводач-при придобиване на превозното средство от чужбина/;
- Копие на свидетелство за регистрация / част І /, издадено от сектор „ Пътна полиция ”;
- Копие на документ за платения данък при придобиването на декларираното превозно средство - когато няма налична информация в общината;
- Копие на документ за платен данък върху превозните средства / ако данъка е платен от продавача за времето до края на календарната година /;
- Пълномощно, когато декларацията не се подава лично от задълженото лице.
Всички документи се представят и в оригинал за сверяване на данните и се заверяват "Вярно с оригинала".
3. Ползвани облекчения:
- За мотопеди и мотоциклети с мощност на двигателя до 74 kW включително, и съответстващи на екологичните категории „Евро4“, определения данък превозни средства се заплаща с 20 на сто намаление, а за съответстващи на екологични категории по – високи от „Евро4“ - с 60 на сто намаление от определения данък.
- За автобусите, товарните автомобили с технически допустима маса над 3,5 тона, влекачите за ремарке и седловите влекачи с двигатели, съответстващи на екологична категория „Евро 4", данъкът се заплаща с 20 на сто намаление, а за съответстващите на "Евро 5", "Евро 6" и "ЕЕV" – с 50 на сто намаление от определения данък.
- Лекият автомобил-собственост на лице с намалена работоспособност от 50 до 100 на сто, с обем на двигателя до 2000 куб. см и с мощност до 117,64 kW е осводен от данък. Когато автомобила е в съсобственост на няколко лица, от данък е освободена частта на лицето с намалена работоспособност.
- Освободени са от данък електрическите автомобили, мотоциклети и мотопеди, както и електрическите превозни средства категории L5e, L6e и L7e, определени в чл.4 от Регламент (EC) ) 168/2013г.
4. Срокове за плащане:
- Данъкът върху превозните средства се плаща на две равни вноски до 30 юни и до 31 октомври на годината, за която е дължим. На предплатилите до 30 април за цялата година се прави отстъпка 5 на сто.
- За превозните средства, придобити или регистрирани за движение през текущата година, данъкът се плаща в двумесечен срок от датата на придобиването им, съответно на регистрацията им за движение.
- Заплащането на данъка е условие за редовност при годишния технически преглед на превозното средство. Заплащането на данъка се удостоверява с представяне на издаден или заверен от общината документ.
На следният линк имате възможност за подаване на декларация по електронен път използвайки квалифициран електронен подпис (КЕП.)
Файлове и ресурси
Последна промяна: 16:24, 24 Януари 2024
Разглеждания: 1331