НЧ „ЗНАНИЕ-1906 г.“ - с. Черни Осъм
НЧ „ЗНАНИЕ-1906 г.“ - с.ЧЕРНИ ОСЪМ
Председател: Николина Ковачева
Секретар: Мариана Атанасова
e-mail: chitalishe_znanie@abv.bg
През 1898 г. в Троянския манастир се основава общо читалище за двете села Орешак и Черни Осъм. Негови учредители били йеромонах Кирил Данов, главният учител в Ч.Осъм Иван Лалев и общинският писар Илия Петров Ганчев, Петър Атанасов и Минко Йосков - учители от Орешак. Пръв негов библиотекар е бил Стефан Христов Полендаков. Не след дълго, през 1906г. над вратат на една от стаите на стария турски конак, се появява надпис " Читалище Знание" село Колибето, чийто първи член от устава гласял: " Да способствува за умственото и нравственото развитие на селяните". Културно-просветната дейност започнала бързо да се развива. Закупени били нови книги, изнасяли се беседи от различно естество, играни били доста пиеси: "Руска" и "Борислав" по Иван Вазов, "Женитба" по Гогол, "Майстори" от Рачо Стоян и др. Близо четвърт век, след основаване на читалището, се построява нова читалищна сграда, която е открита на 08.11.1930 г. с пиесата "Иванко" от Васил Друмев.
Активни читалищни дейци са били Кирил Дочев Кипров - създател на КООП "Обнова". Дочо Нешков - създател на Фотоархивната и битова сбирка, отразяваща живота и развитието на селото от края на 19 - ти и началото на 20 - ти век. Сбирката е настанена в салона и на сцената на старата читалищна сграда, в която се съхраняват над 1300 фотоса, носии и други предмети, свързани с бита на селото. Друг читалищен деятел е Дочо Мичев Дочев, който е написал книгата "Страници из минало на Черни Осъм".
Големи успехи бележи и певческата самодейност. През 1951 година към читалището се изгражда ансамбъл с четиригласен хор от 60 души и оркестър с духови инструменти под названието " Балканско ехо ". Ръководител на хора тогава е бил Найден Нешков , а на оркестъра - Петко Кюркчиев. Най-голям разцвет на певческата худ. самодейност читалището бележи, когато към него се укрепва четиригласен смесен хор, който приема името на своя предшественик и продължава певческите традиции. Негов дългогодишен диригент е Иван Генков, с пианистките Ценка Кадийска,а след това Мариана Радионова и Иванушка Хаджийска. Хорът е награден със златна значка, на проведените 5-ти и 6-ти републикански фестивали на худ. самодейност, а през 1985 година хор "Балканско ехо" е включен в изнасянето на тържествения концерт в НДК в София, посветен на 90-годишнината от създаването на Българския туристически съюз. Хорът просъществува до 1999 година. Известната песен за Черни Осъм е по музика на Иван Генков и текст на Минко Занковски.
Най-дългогодишен председател на читалището е бил директорът на училището за планински водачи Минко Занковски от 1982 - 2003 г.
През 1998 г. по инициатива на амбициозния режисьор Васко Василев, се възстановява театрален състав от нови млади хора /пиесите "Без упойка" и "Щуро племе"/. Две години по-късно под ръководството на Петър Лачев се сформира втори театрален състав, поставяйки пиесата "Луди млади".
През 2014 година се сформира група за народни хора и танцов състав "Хайде пак" с рък-л Милко Николов. За три години съставът взе участие във всички местни и общоселски тържества и празници. Има и няколко участия извън граница също. За кратко действаше и женска певческа група, с ръководител - акордеонист Петранка Петкова, която е от възрастни дами, които според създалата се ситуация, не могат да репетират.
От 2017 г. до момента към читалището функционира единствено самодейна любителска група за народни хора, с ръководител Албена Донева - настоящ читалищен председател.
Паметници:
Самата Фотоархивна сбирка е обявена за "Дом - паметник ", тъй като точно на входа й се съхраняват две големи мраморни плочи с имената на загиналите местни войници през Балканската, Междусъюзническата и двете Световни войни.
Другият паметник, пред който поднасяме венци на 03 март е на архимандрит хаджи Макарий, който се намира на площада в селото.
На фасадата на читалищната сграда има и барелеф на Апостола на свободата Васил Левски. Там всяка година поднасяме венци на 19.02.
Празници:
Откакто читалищният колектив е от по-млади хора, а също и настоятелството, си позволихме да възобновим честването на доста традиционни празници, заедно с училището, детската градина, пенсионерския клуб и кметството. Винаги сме си съдействали помежду си. Отбелязвахме 19.02. с програма от ученици в малката зала, 03.03. отново съвместно поднасяхме венци, за празника на жената организирахме тържество, на Заговезни съвместно с кметството правехме програма на площада. На Лазаровден събираме група момичета да лазаруват заедно, правим творчески работилници за Великден, за 24 май както и за резбарство, декупаж, грънчарство.
2-3 години подред за Деня на детето и за Коледа ангажираме аниматори за децата.Честваме Деня на будителите с поетични вечери или беседи, а за Деня на християнското семейство последно бяхме организирали "Златна сватба" за 16 двойки от селото. Две години 2018 и 2019 подред организираме нов празник в селото "Чукан боб с коприва и хоро се извива".